Kościół został zbudowany w 1891 roku w stylu neogotyckim, ufundowany przez Natalie (Nelly) z domu Simon von Salmuth  - żonę pułkownika Ernsta Wilhelma von Zitzewitza.  Ernst  Wilhelm vonZitzewitz wybudował  plebanię chociaż kościół nie miał wtedy pastora. Parafia była wówczas w Osowie, do której Biesowice przynależały do 1912 roku. Do parafii Osowo należały oprócz Biesowic wsie: Osowo, Warcino, Kępice, Ciecholub, Mzdowo i Podgórki.Kościół oraz plebania zostały wybudowane, ale utworzenie parafii w Biesowicach, do której miały również należeć Ciecholub oraz Pustowo napotkało trudności ze strony macierzystej parafii w Osowie oraz władz rejencji koszlińskiej. Starania o utworzenie parafii ewangelickiej w Biesowicachtrwały do 1913 roku. Patronat nad parafią objęła wieś Biesowice. Kościół pozostał własnością Ernsta v. Zitzewica, a parafia została wpisana do rejestru gruntów.Do parafii w Biesowicach należały: Ciecholub, Pustowo, Biesowiczki, Przyjezierze oraz Lipnik.Przy kościele działał chór (od 1919r) oraz orkiestra dęta (od 1920r) prowadzona przez pana Schmidta.Kościół ma piękne organy wykonane przez organmistrza Gruneberga ze Szczecina. Na organach do 1937 roku grał nauczyciel Westphal, a następnie panna Leni Köster.
 
 
Nazwisko pastora:                                                          kiedy pracował:
Wikariusz Malte Koritzki                                                  1894 - 1896       
Wikariusz Gerhard Friedemann                                        1896 - ?
Wikariusz Ruge                                                              1900  - ?
Pastor Litzau                                                         przed 1921 do marca 1924
Pastor Martin Wulf                                                          1924 – lato 1931 (zmarł)
Wikariusz Friedemann                                                     wraz z pastorem Wulfem
Pastor Wohlfahrt                                    Boże Narodzenie 1931 – wrzesień 1936
następnie 4 wikariuszy nieznanych z nazwiska mieszkających w Osowie
Pastor Schumann                                                     lato 1937 – październik 1938
Pastor Knieß                                                              od 1939
Pastor Schimmelpfennig                                                   nieznane daty
Pastor Bernhard Gensch                                                  1941 - 1946
 
Pierwotnie kościół posiadał 3 dzwony – duży (jedyny zachowany) ma następujący napis;   awers - 1914 – 1918. Gott zur Ehr, uns zur Wehr. Der Kirche in Beßwitz, gewidmet von ihrem Patron Ernst von Zitzewitz zum 16. August 1921/29. (1914 - 1918. Bogu na cześć, aby nas bronić.Kościół w Biesowicach, dedykowany przez jej patrona Ernsta von Zitzewitz 16 sierpnia
1921/29).rewers: Helene von Zitzewitz. Gegossen von D. Voss Stettin No. 3425 (Helene von Zitzewitz. Odlewany przez D. Vossa w Szczecinie3425).
Srodkowy dzwon „Carola” i mały „Elise” w czasie wojny zostały skonfiskowane i przetopione na broń. Dzwony zostały tak  nazwane na cześć 3 córek Ernsta v. Zitzewitz
 
                                                                                                                                                  opracował: p. H. Szulc

Oryginalna strona

 
 
 
 
 
Parafialna pielgrzymka do Medjugorie
 
 
więcej
 
MODLITWA ZA DIECEZJĘ
Panie Boże, dziękujemy Ci za nasz koszalińsko-kołobrzeski Kościół. 
W nim Ciebie wyznajemy  uwielbiamy. 
Daj żywą wiarę i miłość mojej rodzinie, naszej parafii i całej diecezji. 
Zjednocz wszystkich na modlitwie i przy eucharystycznym stole. 
Powołuj i umacniaj głoszących Ewangelię. 
Spójrz miłosiernie na chorych, bezrobotnych i zagubionych duchowo. 
Maryjo, nasza Skrzatuska Pani,święci Wojciechu i Maksymilianie, módlcie się za nami. Amen.

Sakramenty

Ciekawe linki

 

 

 

 

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.